سرویس آشپزخانه, مجله لالاروژ

تاثیر نور در دیزاین آشپزخانه ایرانی

Persian kitchen

لینک مقاله را به اشتراک بگذارید:https://lalaroje.com/persian-kitchen

آشپزخانه ایرانی ؛ از جمله مسائل پر اهمیت در هر خانه دکوراسیون و نحوه ی دیزاین خانه میباشد. از آنجا که آشپزخانه یکی از بخش های مهم هر خانه است که به خصوص خانم ها زمان زیادی را در ان سر میکنند. نحوه ی چیدمان و دکوراسیون آن نیز باید بسیار مورد توجه قرار میگیرد; و نباید به گونه ای باشد که باعث ایجاد حس یکنواختی و خستگی در فرد شود. امروزه سبک دکوراسیون مدرن آشپزخانه بسیار مورد توجه قرار میگیرد; چرا که از امکاناتی برخوردار است که باعث ایجاد حس راحتی در فرد میشود.

سرویس پارچه ای

معماران و طراحان ایرانی به دلیل دارا بودن از ذوق و سلیقه ویژه و خاص در طراحی دکوراسیون های داخلی آشپزخانه های ایرانی عواملی مثل نوع و مدل کابینت، هماهنگی رنگ های به کار رفته در چیدمان وسایل و …مورد توجه قرار میدهند.

استفاده از رنگ سفید در دکوراسیون آشپزخانه ایرانی

بهترین گزینه برای دکوراسیون آشپزخانه های ایرانی استفاده از رنگ سفید در فضای آن میباشد. همانطور که میدانید رنگ سفید جزء رنگ های بسیار تاثیر گذاراست که باعث دلبازتر دیده شدن فضای آشپزخانه ی شما میشود و به خصوص برای آشپزخانه های کوچک موثر است.یکی از ویژگی های و مزایای رنگ سفید قابلیت نشان دادن لکه هاست از آنجا که محیط آشپزخانه مرتب باید تمیز شود استفاده از رنگ سفید در ساختار کابینت ها یا سایر عناصر موجود در آشپزخانه منجر میشود شما قادر باشد لکه ها و کثیفی ها را تشخیص داه و برای تمیز نمودن آن ها اقدام نمایید.

این مطلب را از دست ندهید  آشپزخانه ساده را چگونه طراحی کنیم؟

وجود نور در دیزاین آشپزخانه ایرانی

دارا بودن آشپزخانه ها از پنجره یک مزیت محسوب میشود و عامل بسیار تاثیر گذاری است. همانطور که میدانید وجود پنجره باعث ورود نور به فضای شما میشود و به روشن تر دیده شدن نمای داخلی آشپزخانه کمک میکند. که این امر باعث ایجاد یک فضای زیبا و دلنشین خواهد شد. شما میتونید با استفاده از پرده های زیبا و متناسب با فضا، زیبایی آن را چند برابر کنید.

در صورت دارا بودن آشپزخانه شما از پنجره توصیه میشود که; گاز را در نزدیکی آن قرار ندهید چرا که باعث میشود; به سرعت لک گرفته و کثیف شود اما در عوض سینک ظرفشویی را به علت دارا بودن رطوبت در نزدیکی پنجره قرار دهید.

آشپزخانه ایرانی

سبک در دکوراسیون داخلی آشپزخانه ایرانی

یکی از مهمترین مواردی که در دکوراسیون داخلی اشپزخانه های ایرانی باید مورد توجه قرار گیرد استفاده از سبک مناسب میباشد. از آنجا که کابینت های  اشپزخانه دارای سبک های متفاوتی است در دیزاین آشپزخانه باید مورد توجه قرار گیرد. چرا که دکوراسیون های سنتی آشپزخانه و دکوراسیون های مدرن دارای مدل و نوع متفاوت کابینت ها هستند که بهتر است متناسب با محیط انتخاب گردند..

مثلث کار در چیدمان آشپزخانه ایرانی

منظور از مثلث کار فضای بین سینک ظرفشویی، گاز و یخچال میباشد. این اصل بیان میکند که هر یک از وسایل نام برده شده در یک کنج آشپزخانه قرار بگیرند; و باعث ایجاد یک مثلث کار اما با فاصله شوند. البته بهتر است این نکته را در نظر بگیرید که در بعضی از آشپزخانه ها به دلیل کمبود فضا امکان چینش به این صورت وجود نداشته; و مجبور هستم وسایل را به صورت خطی قرار دهیم. از نکات و مسائل بسیار مهم و با اهمیت در دکوراسیون های آشپزخانه مثلث کار میباشد که در طراحی و دکوراسیون آشپزخانه های ایرانی کمتر مورد توجه قرار میگیرد.

تاریخچه پیدایش کابینت در آشپزخانه های ایرانی

در زمان های گذشته آشپزخانه ها دارای کابینت هایی به شکل امروزی نبودند. در ان زمان اکثر مردم از یک چهار پایه چوبی یا فلزی که اکثر در کنار دیوار قرار میگرفت و روی آن یک صفحه ی فلزی یا سنگی قرار داشت و جلوی آن هم توسط یک پارچه پوشیده میشد به عنوان کابینت استفاده میکردند.

در این آشپزخانه ها همچنبن در بالای این میز ها گنجه هایی قرار میدادند که همانند کابینت های امروزی بوده; و از آن برای نگه داشتن وسایل اضافی استفاده میشد. بعضی از این گنجه ها دارای درب های شیشه ای بودند. در قسمت هایی که برای شستن ظرف استفاده میشد  چون در آن زمان سینک ظرفشویی وجود نداشت یک فضای سیمانی یا فلزی برای شستن ظروف ساخته میشد.

از حدود 50 سال پیش کابینت هایی مشابه کابینت های امروزی اما به شکل ساده تر ساخته شدند.این کابینت ها از چوب ساخته میشدند. در ابتدا فقط در خانه های افراد ثروتمند میشد مدل هایی از کابینت را دید اما با گذشت زمان و نیاز انسان به کابینت انواع مختلفی از کابینت ها تولید و تقریبا در همه ی خانه به چشم میخورد.

آشپزخانه ایرانی

کابینت آشپزخانه های گلاس

 میتوان گفت کابینت، های گلاس در دسته ی کابینت های مدرن قرار میگیرند. کابینت های های گلاس دارای ظاهری شفاف و شیشه ای میباشند. برا خانه هایی که دارای سبک دکوراسیون مدرن هستند این کابینت ها بیشتر مورد توجه قرار میگیرند. به طور کل کابینت های های گلاس بسیار پرطرفدار میباشند.

مزایای کابینت  های گلاس: دارا بودن از درخشندگی بالا، تنوع زیاد رنگ و طرح، قیمت مناسب، دارا بودن از مقاومت و دوام بالا، قالیت ابزارخوری مناسب

معایب کابینت های گلاس: امکان آسیب دیدن در برابر رطوبت، دارا بودن از لبه های تیز، لکه پذیری و خش پذیری زیاد و …

این مطلب را از دست ندهید  آشپزخانه کلاسیک و ارتباط آن با زیبایی خانه

کابینت آشپزخانه ام دی اف

محبوبترین کابینت ها برای آشپزخانه های ساده، کابینت ام دی اف ساده میباشند. همانطور که از نامش پیداست این کابینت ها از جنس ام دی اف بوده و به آن ها ملامینه، صابونی و .. نیز گفته میشود. ورق های ام دی اف در طرح و رنگ های مختلفی دربازار وجود دارند و دارای قیمت مناسب نسبت به سایر کابینت های موجود در بازار میباشند. ورقه های ام دی اف به رطوبت حساس هستند بنابراین توصیه میشود در قسمت بالای سینک ظرفشویی از این جنس استفاده نگردد.

برای عضویت در اینستاگرام لالاروژ و مشاهده تصاویر بیشتر  کلیک کنید
کابینت ممبران

همانطور که میدانید کابینت های ممبران دارای ظاهری کاملا پرکار و پیچیده میباشند. استفاده از منبت کاری و سرستون ها که در سبک کلاسیک و ممبران به کار برده میشود; باعث شلوغی و پیچیدگی این طرح شده است.  کابینت های ممبران را میتوان در دو نوع مختلف که یکی برای سبک دکوراسیون مدرن مناسب است و یکی  مناسب سبک دکوراسیون سنتی یافت. اما میتوان گفت که روکش های ضخیم و براق مدل ممبران برای آشپزخانه های مدرن مناسب است. کابینت های ممبران دارای تنوع بیشتری در طرح و رنگ میباشند و در زیبایی اشپزخانه بسیار تاثیر گذار است.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *