سرویس خواب, مجله لالاروژ

نکاتی که باید در رابطه با روتختی بدانید

رو تختی

لینک مقاله را به اشتراک بگذارید:https://lalaroje.com/on-the-bed

رو تختی که به آن کاور لحاف هم گفته میشود برای پوشاندن سرویس خواب مورد استفاده قرار میگیرد و میتوان گفت با تنوع بیشمار خود، به عنوان یک جزء از کالای خواب بسیار محبوب میباشد. در زمان های قدیم که استفاده از تخت خواب و سرویس خواب چندان رونق نداشت و مورد توجه قرار نمیگرفت اکثر خانواده های ایرانی از لحاف و تشک های سنتی و دست دوز استفاده میکردند.

سرویس پارچه ایامروزه با گسترش استفاده از تخت خواب، نیاز و استفاده از روتختی ها نیز افزایش یافته است. روتختی ها  دارای تنوع بسیاری در طرح و رنگ میباشند که میتوانید آن ها را با توجه به سلیقه و دکوراسیون اتاق خواب خود انتخاب کنید.

انواع مدل های روتختی

به طور کل میتوان رو تختی ها را به چهار دسته تقسیم کرد که شامل:

 • 1) لحاف روتختی
 • 2) روتختی کاوری
 • 3) روتختی پیکه
 • 4) روتختی چهار فصل
لحاف روتختی

یکی از رایج ترین انواع روتختی لحاف روتختی میباشد. در این مدل از روتختی پارچه لحاف و الیاف درون آن به همدیگر دوخته شده اند و نمیتوان آن ها را از هم جدا نمود.

از مزیت های لحاف روتختی میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

 • 1)کاور روتختی در زمان استفاده حرکت نمیکند و ثابت میماند.
 • 2) مرتب کردن تخت راحت تر است.
 • 3) از لحاظ قیمت دارای قیمت مناسبی میباشند.

و از معایب لحاف روتختی میتوان به این موارد اشاره کرد:

 • 1) اگر نیاز باشد روتختی تعویض شود باید حتما کل سرویس تعویض شود.
 • 2) شستشوی آن سخت است.
 • 3) اگر نخواهید از لحاف روتختی استفاده کنید نیازمند فضای زیادی برای نگه داری از آن میباشید.

رو تختی کاوری

بخش زیادی از روتختی های موجود در بازار به صورت کاور عرضه میگردند. همانطور که از نامش پیداست این مدل از روتختی ها در واقع به عنوان ملحفه ای برای پوشاندن لحاف شما مورد استفاده قرار میگیرد. برای استفاده از این مدل رو تختی شما باید دارای یک لحاف باشید تا بتوانید ملحفه را روی آن بکشید.

از مزیت های رو تختی کاوری میتوان به این موارد اشاره نمود:

 • 1) شستشوی آن به راحتی صورت میگیرد.
 • 2) در هر زمان که بخواهید میتوانید آن را تعویض کنید چراکه تعویض آن به آسانی صورت میگیرد.
 • 3) دارای قیمت پایین و مناسبی میباشد چرا که فقط نیازمند خرید کاور میباشید و نیازی نیست برای خرید لحاف نیز هزینه ای بپردازید.
 • 4) برای نگه داری از آن به فضای کمتری احتیاج است.
این مطلب را از دست ندهید  از کجا روتختی ارزان و شیک بخریم؟
رو تختی پیکه

روتختی های پیکه بیشتر در فصول گرم و یا در مناطقی که دارای آب و هوای گرم هستند یا به عبارتی در مناطق گرمسیری کاربرد دارد. روتختی های پیکه ظاهری شبیه به یک رو انداز دارند. همچنین دارای بافت مستحکم و منسجمی هستند. با در نظر گرفتن این نکته که این مدل رو تختی از جنس نخ میباشند بسیار خنک هستند و به همین دلیل است که در فصول گرم سال بیشتر مور استفاد قرار میگیرد.

روتختی های پیکه با تنوع رنگی بسیار زیاد و  طرح های زیبایی در بازار موجود میباشند. که به زیباتر دیده شدن دکوراسیون اتاق خواب شما نیز بسیار کمک میکند و باعث میشود تخت شما همیشه مرتب به نظر برسد.

رو تختی

از مزیت های رو تختی پیکه میتوان به این موارد اشاره کرد:
 • 1) نسبت به لحاف رو تختی از قیمت کمتری برخوردار میباشند.
 • 2) به دلیل خنک بودن و از جنس نخ بودن برای استفاده در گرما مناسب میباشد.
 • 3) در صورتی که نخواهید از ان ها استفاده کنید برای نگه داری ار آنها به فضای کمی نیاز است.
رو تختی چهار فصل:

همانطورکه از نام این روتختی ها مشخص میشود از این مدل برای همه ی فصول سال میتوان استفاده کرد. به نوعی میتوان گفت این رو تختی یک نوع از روتختی های کاوری هستند.روتختی های چهار فصل از یک لایه پنبه دوزی شده تشکیل میشوند که میتوان در فصول گرم از آن ها استفاده کرد و همینطور امکان قرار دادن یک لحاف درون آن ها وجود دارد تا بتوان در فصل سرد نیز از آن ها استفاده کرد.

از مزیت های رو تختی چهار فصل میتوان به این موارد اشاره نمود:

 • 1) میتوان هم در فصل سرما و هم گرما از آن استفاده نمود.
 • 2) برای تهیه آن به صرف هزینه کمی نیاز است.
 • 3) در زمانی که از آن  استفاده نمیکنید برای نگه داری از آن به فضای زیادی نیاز نیست.
نکاتی در رابطه با روتختی:

نکته ی اول: از آنجا که رو تختی در بهبود کیفیت خواب شما بسیار تاثیر گذار است بنابراین در زمان خرید یک روتختی فقط زیبایی آن را مورد توجه قرار ندهید. بلکه دارا بودن روتختی شما از کیفیت و مقاومت مناسب بسیار دارای اهمیت است. توصیه میشود از رو تختی هایی که دارای پارچه نرم و مناسب است استفاده کنید تا به راحتی خواب شما کمک کند.

نکته ی دوم: بعضی از رو تختی های موجود در بازار از اندازه ی استاندارد برخوردار نیستند. به همین دلیل در هنگام تهیه ی رو تختی باید به سایز آن توجه کرد و بهتر است قبل از خرید رو تختی، تشک خود را با متر اندازه بگیرید.

این مطلب را از دست ندهید  طریقه ست کردن کاور تخت با دیزاین اتاق

نکته ی سوم:  روتختی هایی ک دارای تار و پود زیادی میباشند معمولا دارای بافتی لطیف و نرم بوده و با کیفیت تر هستند. و روتختی هایی که دارای تار و پود کمی هستند با دوام نبوده به همین دلیل خرید ان ها توصیه نمیشود.

برای عضویت در اینستاگرام لالاروژ و مشاهده تصاویر بیشتر  کلیک کنید
نکته ی چهارم: رو تختی های کتانی از رو تختی های بسیار پر طرفدار در ایران است چرا که دارای بافت نرم و لطیفی هستند و همچنین بسیار با دوام میباشند.

نکته ی پنجم: از انجا که رو تختی در دکوراسیون اتاق شما بسیار تاثیر گذار میباشد بهتر است که جنس و مدل رو تختی خود را به گونه ای انتخاب کنید که علاوه بر کیفیت دارای ظاهری زیبا نیز باشند. رو تختی هایی از جنس ساتن یا ابریشم به علت نرم و براق بودنشان زیبایی چشم گیری به اتاق شما میبخشد و علاوه بر آن بسیار نرم و راحت میباشند.

رو تختی

نکته ی ششم: بهتر است رنگ و مدل روتختی را با توجه به فضای اتاق خود انتخاب کنید. بهتر است در فصل سرد سال (زمستان و پاییز) از رنگ های تیره مثل زرشکی و سورمه ای استفاده کنید. برای فصل گرم سال (بهار و تابستان) استفاده کردن از رنگ های روشن و کمرنگ مناسب است.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *