مجله لالاروژ

تمیز کردن گاز رو میزی با چند روش ساده

گاز رو میزی

لینک مقاله را به اشتراک بگذارید: https://lalaroje.com/you-turn-on-the-gas

گاز رو میزی

با توجه به کوچک شدن متراژ ساختمان های امروزی استقبال از اجاق گاز های رو میزی و توکار افزایش یافته است. این اجاق گاز ها به دلیل اشغال فضای کم، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. از لحاظ کارایی نیز تفاوتی با اجاق های ایستاده ندارد. میتوان تنها تفاوت گاز های رو میزی و گاز های معمولی را عدم وجود فر در اجاق گاز رو میزی دانست.

سرویس پارچه ای

در واقع میتوان گفت اجاق گاز های رو میزی جزء مدرن ترین انواع اجاق گاز های موجود در بازار می باشند; که به دلیل دارا بودن ظاهری زیبا و جمع و جور بسیار مورد توجه بانوان ایرانی قرار گرفته است. در ادامه، مطالبی در رابطه با انواع اجاق گاز رو میزی به شما ارائه می دهیم.

گاز رو میزی

انواع اجاق گاز های رو میزی

برای خرید بهترین اجاق گاز بهتر است با انواع و کارایی آن ها آشنا شوید تا بتوانید مناسب ترین انتخاب را داشته باشید. اجاق گاز های رو میزی از نظر نوع قرار گیری و نوع انرژی مصرفی به انواع مختلفی تقسیم می شوند. در ادامه شما را با انواع مدل های اجاق گاز موجود در بازار آشنا می کنیم. # گاز رو میزی

نوع قرار گیری

اجاق گاز های رو میزی از نظر نوع قرار گیری به دو مدل تقسیم می شوند:

  • اجاق گاز تو کار:

اجاق گاز های تو کار در واقع انواعی از اجاق گاز های صفحه ای می باشند که بر روی کانتر یا کابینت آشپزخانه قرار میگیرند.  برای نصب اجاق گاز تو کار باید قسمتی از کابینت یا میز را برش داد و به این دلیل بعد از نصب دیگر نمی توان آن را جا به جا نمود. توصیه می شود در صورت انتخاب یک اجاق گاز توکار ابتدا محل مناسبی برای نصب آن در نظر بگیرید تا بعدها دچار پشیمانی نشوید.

  • اجاق گاز رو کار:

از انواع مهم اجاق گاز های رو میزی یا صفحه ای، اجاق گاز رو کار است که یکی از مزیت های مهم و قابل توجه آن، قابلیت جا به جایی می باشد.

انرژی مصرفی
از نظر مصرف انرژی اجاق گاز های رو میزی یا صفحه ای به سه دسته تقسیم می شوند:
  • اجاق رو میزی گازی

امروزه همه ی خانه های ایرانی دارای لوله کشی گاز می باشند; و به همین دلیل انواع گازی اجاق های رو میزی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. داشتن اجاق رو میزی گازی به شما این امکان را می دهد; که حرارت اجاق خود را به راحتی تنظیم کنید. همچنین می توان گفت حرارت اجاق های گازی نسبت به سایر مدل ها بیشتر بوده و همچنین در انواع جنس های شیشه ای، استیل و استیل|شیشه ای در بازار موجود می باشند.

  • اجاق رو میزی الکتریکی

برای استفاده از اجاق های رو میزی الکتریکی دیگر نیازمند وجود لوله کشی در خانه نمی باشید; چرا که این مدل از گاز های رومیزی به وسیله المنت های تعبیه شده در روی ان فعالیت می کند. در واقع با کمک جریان الکتریسیته حرارت لازم را در اختیار شما قرار می دهد.

همچنین در این مدل به جای پیچ های تنظیم شعله، دکمه های کاملا لمسی موجود می باشد. از دیگر ویژگی ها و مزایای این مدل از اجاق های رو میزی میتوانید; این موضوع اشاره کرد که در این مدل خبری از وجود شعله های آبی رنگ و سر شعله های فلزی نمی باشد; و تنها خطوطی بر روی آن وجود دارد که محل قرار گیری المنت ها را مشخص می کند; این ویژگی منجر به راحت تر شدن نظافت این مدل شده است اما بهتر است بدانید حرارت اجاق های الکتریکی به اندازه ی اجاق های گازی نمی باشد. # گاز رو میزی

این مطلب را از دست ندهید  آشپزخانه ساده را چگونه طراحی کنیم؟

همچنین خوب است بدانید جنس اکثر اجاق های رو میزی الکتریکی ترکیبی از شیشه و سرامیک است. و از مهم ترین و اصلی ترین ویژگی های این اجاق گاز های میتوان به جذابیت ظاهری و طراحی مینیمال آن اشاره کرد که برای آشپزخانه هایی با سبک دکوراسیون مدرن بسیار مناسب بوده و مورد استفاده قرار میگیرد. # گاز رو میزی

  • اجاق رومیزی القایی:

نکته ی مورد توجه در رابطه با اجاق گاز های القایی این نکته می باشد; که این مدل از اجاق گاز های صفحه ای با استفاده از خاصیت الکترومغناطیس کار میکند; به این شکل که با گذاشتن ظرف در محل شعله یک میدان الکترومغناطیسی بین ظرف مورد نظر و شعله به وجود می آید که منجر به تولید گرما خوهد شد.

به دلیل دارا بودن این ویژگی ها در اجاق گاز های الکترو مغناطیسی نمیتوان هر ظرف با هر جنسی را بر روی آن قرار داد; به عنوان مثال ظرف های رو کش دار از جمله ظروف لعابی یا پیرکس که جنس آن ها از شیشه نسوز می باشد بر روی این اجاق ها قابل استفاده نیستند.

از مزایای اجاق های القایی میتوان به این موارد اشاره کرد: نسبت به اجاق های برقی سریعتر گرم می شوند و به غیر از قسمت شعله ها سایر قسمت های اجاق سرد می باشد. اما بهتر است بدانید این مدل از قیمت بالایی برخوردار می باشد. # گاز رو میزی

برای عضویت در اینستاگرام فروشگاه لالاروژ کلیک کنید

مزیت های اجاق های رومیزی:

گاز های رو میزی یا صفحه ای علاوه بر اینکه از ظاهر زیبا و جذابی برخوردارند; مزایای دیگری نیز دارند که از جمله آن میتوان به این موارد اشاره کرد:

  • 1) اجاق های صفحه ای جمع و جور می باشند و به همین دلیل فضای زیادی را اشغال نمیکنند; بنابراین منجر به بزگتر دیده شدن فضای آشپزخانه شما می شوند. علاوه بر این بهتر است بدانید استفاده از این مدل اجاق گاز منجر می شود; از فضای آشپزخانه خود استفاده بهینه کنید.
  • 2) از دیگر مزیت های اجاق های رو میزی سبک بودن و حمل راحت این مدل می باشد.
  • 3) وجود سنسور های دیجینتال و اتوماتیک منجر به ایمنی بیشتر این مدل شده و خطر آتش سوزی را به شدت کاهش داده است.
  • 4) اجاق های رومیزی به نسبت اجاق های ایستاده از قیمت کمتر و مناسب تری برخوردارند. # گاز رو میزی

معایب اجاق های رومیزی:

اجاق های صفحه ای علاوه بر مزایایی که در بالا بیان کردیم از محدودیت هایی نیز برخوردارند. از جمله:

1) این مدل از اجاق گاز ها فر ندارند; بنابراین در صورت نیاز به استفاده از فر باید هزینه جدایی برای خریدآن صرف کنید.

2.اجاق های تو کار که از انواع اجاق های صفحه ای می باشد قابل جابه جایی نبوده و باید در یک مکان ثابت قرار بگیرند.

3.اجاق گاز های رو میزی یا صفحه ای نسبت به انواع ایستاده آن از استحکام کمتری برخوردار می باشند. # گاز رو میزی

گاز رو میزی

نکات مورد توجه در خرید اجاق های رو میزی:

اجاق های صفحه ای ظاهر زیبا و جذابی به محیط شما میبخشد اما بهتر است در زمان خرید به این نکات توجه کنید:

نکته ی اول: اجاق های رو میزی را باید با توجه به فضایی که می خواهید نصب را درآن انجام دهید; انتخاب کنید به همین دلیل توصیه می شود قبل از اقدام برای خرید عرض میز، کابینت و .. را اندازه گیری کرده و طبق آن خرید را انجام دهید

نکته ی دوم: در هنگام خرید اجاق گاز رو میزی مهمترین نکته ای که باید به آن توجه نمود اعتبار برند، گارانتی محصول، خدمات پس از فروش و دارا بودن از نشان استاندارد می باشد.

نکته ی سوم: از دیگر موارد مهم و مورد توجه در خرید اجاق های رو میزی توجه به جنس آن است. بهتر است بدانید اجاق های شیشه ای و استیل هر دو با دوام هستند و از استحکام بالایی برخوردارند.

نکته ی چهارم: جنس های مختلف اجاق گاز برای تمیز شدن دارای ویژگی های خاصی خود می باشند. به عنوان مثال: اجاق های استیل گرد و خاک و کثیفی را دیرتر نشان می دهند اما تمیز کردن آن ها کار ساده ای نمی باشد و یشتر برای تمیز کردن آن ها از شوینده و سرکه استفاده می کنند.

این مطلب را از دست ندهید  جنس پارچه ی مناسب برای آبگیر ظروف

اجاق های شیشه ای علارغم اینکه لکه ها را به سرعت نشان میدهند با استفاده از یک دستمال نرم و لطیف به راحتی میتوان آن را تمیز کرد. و …

نکته ی پنجم: در هنگام خرید اجاق صفحه ای به توان حرارتی آن توجه کنید. چرا که توان حرارتی بالا  امکان آشپزی سریع تر را برای شما فراهم میکند.

نکته ی ششم: یکی دیگر از موارد قابل توجه تعداد شعله های گاز می باشد. توصیه می شود اگر دارای خانواده ای با جمعیت کم هستید; نیازی نیست هزینه ی بالایی برای خرید اجاق های دارای شعله زیاد صرف کنید.

نکته هفتم: وجود فندک و ترموکوبل در هر اجاق گازی ایمنی آن را بیشتر خواهد کرد; چرا که در صورت وجود ترموکوبل اگر شعله ی غذا در اثر وزش باد یا هر واقعه ی دیگر خاموش شود; جریان گاز نیز قطع خواهد شد. # گاز رو میزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *