سرویس خواب, مجله لالاروژ

از کجا لحاف شیک و با کیفیت تهیه کنیم؟

لحاف

لینک مقاله را به اشتراک بگذارید: https://lalaroje.com/quilt

لحاف نوعی روانداز می باشد که در هنگام خواب برای گرم کردن خود از آن استفاده می کنند و از پنبه و یا پشمی که به وسیله پارچه یا ملافه روی آن پوشیده می شود، تهیه می شود و از زمان های قدیم مورد استفاده قرار می گرفت و هم اکنون نیز از آن استفاده می شود.

سرویس پارچه ای

لحاف حرارت معمولی بدن را در زمان بی تحرکی و خواب نگه می دارد تا سیستم ایمنی بدن امکان خوابیدن را به آن بدهد. بنابراین می توان گفت که یک لحاف خوب، موجب ایجاد یک خواب خوب می شود. در لحاف ها از الیاف مختلفی همانند  پشم، پنبه، پر، بامبو، اکالیپتوس، ویسکوز، پلی استر و … تشکیل می شود. در ادامه راجع به این الیاف خواهیم گفت.

این مطلب را از دست ندهید  از کجا روتختی ارزان و شیک بخریم؟

الیاف مورد استفاده در لحاف

پشم

پشم، یک محصول طبیعی می باشد. استفاده از الیاف پشم، موجر حفظ رطوبت و تعادل دما در بدن می شود. برای اینکه پشم خاصیت خود را از دست ندهد، این الیاف از رنگ نمی کنند و به رنگ طبیعی می باشند. پزشکان خاصیت این الیاف را تایید می کنند و بر این باورند که این الیاف برای افرادی که طبع سردی دارند، مناسب است. لازم به ذکر است، پشمی که در الیاف لحاف از آن استفاه می شود، پشم گوسفند است که قابلیت شست و شو را دارد و کاملاً ضد باکتری و ضد آلرژی می باشد.

پنبه

پنبه نیز یک الیاف طبیعی می باشد. منظور از الیاف طبیعی این است که این محصولات منشا طبیعی دارند; و مواد شیمیایی در آن ها استفاده نشده است. از مزایای الیاف طبیعی می توان به این مورد اشاره کرد که این الیاف نسبت به الیاف مصنوعی جذب آب بالایی دارند و عایق حرارتی بهتری نیز هستند.

پر

پر، یکی از قدیمی ترین الیافی است که در تهیه لحاف از آن استفاده می شد. پر یکی از بهترین نوع الیاف است که به دلیل نرم و لطیف بودن موجب ایجاد خوابی راحت می شود. در تهیه آن، از انواع پر ها مانند پر ریز و پر درشت استفاده می شود. بهتر است مبتلایان به آلرژی در هنگام استفاده از لحاف پر، احتیاط کنند.

ویسکوز

ویسکوز الیاف مصنوعی می باشد. بنابراین لحاف هایی که با الیاف ویسکوز پر شده اند، مصنوعی هستند و معمولا سبک اند و از لحاظ قیمت مقرون به صرفه می باشند. این الیاف با استفاده از جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا تهیه شده است و به اشکال گوناکون عرضه می شوند.

بامبو و اکالیپتوس

لحاف هایی که از الیاف بامبو تهیه شده اند، بیشتر برای مناطق گرمسیری مناسب بوده چرا که پارچه های تهیه شده از نخ گیاه بامبو قابلیت جذب رطوبت، نفوذ پذیری و گردش هوا را دارد و در نتیجه بوهای بد را خنثی می کنند. الیاف بامبو از فیبر طبیعی سلولز به وجود آمده به همین دلیل نرم است. الیاف بامبو خاصیت ضد باکتری و آنتی استاتیک دارد و به دلیل گیاهی بودن کاملا ضد آلرژی می باشد.

الیاف اکالیپتوس نیز خاصیت های مشابه الیاف بامبو را دارد. به طور مثال پارچه های تولید شده از گیاه اکالیپتوس حس خنکی را برای کسی که از این لحاف ها استفاده می کند به وجود می آورد.

لحاف

لحاف رو تختی

یک سرویس  و روتختی به مجموعه ای چند تکه ای، دوخته شده از پارچه های ملافه ای جهت استفاده هنگام خواب بر روی تخت خواب گفته می شود. یک سرویس روتختی می تواند شامل یک یا چندین تکه باشد. یک لحاف رو تختی ممکن است شامل کاور لحاف، ملحفه تشک، رو بالشتی، رو کوسنی، لحاف لایت، ملحفه رو انداز و ….. باشد.

لحاف لایت چیست؟

به طور کلی لحاف به این معناست که اگر داخل پارچه ی ملحفه ای را با الیاف پشم شیشه یا هر الیاف دیگری پر کنیم و مجموعه حاصل را طوری بدوزیم که الیاف از کاور جدا نشود به آن لحاف می گوییم. حال لحاف لایت لحافی می باشد که هر دو طرف آن بدون طرح و سفید رنگ باشد. در گوشه های آن لایت بندهایی دوخته شده است که به وسیله آن بتوان لحاف را به کاور گره زد تا درون کاور جا به جا نشود.

کاور لحاف چیست؟

وسیله ای است که یک لحاف لایت را درون خود جا می دهد. به طور کلی کاور ها یا زیپ دارند و یا دکمه دارند. یعنی وقتی که لحاف لایت درون کاور قرار می گیرد توسط زیپ یا چندین دکمه درب کیسه ی کاوری بسته می شود تا لحاف لایت از درون آن خارج نشود. کاور لحاف به دلیل اینکه با بدن انسان به طور مستقیم در تماس است، جنس آن بسیار پر اهمیت می باشد.

این مطلب را از دست ندهید  آنچه در رابطه با انواع تشک لازم است بدانید

ملحفه تشک چیست؟

ملحفه تشک روکشی است که بر روی تشک انداخته می شود. ملحفه تشک در دو نوع کش دار و دور دوزی شده وجود دارد که می توان گفت نوع کش دار آن کاربردی تر است. 

ملحفه روانداز چیست؟

ممکن است در برخی سرویس های روتختی یک ملحفه دوردوزی شده طرح دار جهت استفاده در روز های گرم در درون سرویس رو تختی قرار داشته باشد. به این ملحفه، ملافه روانداز گفته می شود.

برای عضویت در اینستاگرام فروشگاه لالاروژ کلیک کنید
روبالشتی چیست؟

در هر سرویس رو تختی یک الی چند تا رو بالشتی وجود دارد و هر روبالشتی دارای کاوری برای قرار دادن بالشت در داخل آن می باشد. همچنین به دلیل اینکه روبالشتی با بدن تماس دارد و هم اینکه نسبت به سایر تکه های دیگر سرویس رو تختی شسته می شود، جنس آن از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین در هنگام خرید به جنس آن توجه کنید.   

روکوسنی چیست؟

ممکن است در یک سرویس روتختی یک یا چند عدد روکوسنی جهت زیباتر شدن تخت وجود داشته باشد.

انواع مدل های لحاف رو تختی
روتختی پیکه

روتختی پیکه ای، روتختی ای می باشد که شبیه به روانداز است و بیشتر در فصل های گرم سال استفاده می شود.

لحاف

لحاف روتختی

این مدل ساده ترین مدل می باشد که به صورت دوخت دار است. در این نوع  لحاف پارچه و الیاف داخلی لحاف با همدیگر دوخت شده و امکان جدا کردن آن ها از هم وجود ندارد.

روتختی چهار فصل

نوعی از روتختی می باشد که در همه فصول سال استفاده می شود.

روتختی کاوری

روتختی کاوری همان طور که از اسمش پیداست روتختی می باشد که به صورت کاور یا ملحفه تولید می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *