مجله لالاروژ

فلاسک چای تا چند ساعت چای را گرم نگه می دارد؟

فلاسک چای

لینک مقاله را به اشتراک بگذارید:https://lalaroje.com/tea-flask

فلاسک چای

فلاسک یک وسیله ضروری و کاربردی میباشد که در همه ی خانه ها وجود دارد. ایرانی ها عاشق چای بوده و در اکثر تفریحات خود فلاسک به همراه دارند. در واقع فلاسک نوعی بطری میباشد که مایعات گرم را گرم نگه داشته و مایعات سرد را سرد نگه میدارد. فلاسک سال ها پیش توسط یک فیزیکدان اسکاتلندی به نام جیمز دوار اختراع شد.

فلاسک ها از دو محفظه ساخته میشوند، یک محفظه در درون و یک محفظه در بیرون که در قسمت بالایی فلاسک به هم متصل میشوند. بین این دو محفظه یک فضای خالی وجود دارد. این محفظه تا حد زیادی از انتقال گرما یا سرما جلوگیری میکند.

این مطلب را از دست ندهید  خرید لوازم آشپزخانه با قیمت مناسب

فلاسک دمایی چیست

فلاسک های دمایی در واقع دو کار را با هم انجام میدهند یعنی مایعات سرد را سرد  و مایعات گرم را گرم نگه میدارند.  از فلاسک های دمایی برای گرم نگه داشتن چای، شیر، قهوه و … استفاده میشود. علاوه بر این این فلاسک ها برای سرد نگه داشتن آب، آیمیوه و … نیز مناسب است. فلاسک های دمایی جزء فلاسک های مقرون به صرفه و کاربردی میباشند زیرا اولا نوشیدنی های خانگی بسیار خوش طعم تر و سالم تر از نوشیدنی های بیرون میباشند علاوه بر این درصورت به همراه داشتن فلاسک دیگری نیازی به صرف هزینه برای انواع نوشیدنی ها در بیرون از منزل را ندارید. # فلاسک چای

سرویس پارچه ایخصوصیات فلاسک

فلاسک ها دارای ویژگی ها و خصوصیات متفاوتی میباشند از جمله آن میتوان به: ظرفیت، وزن، اندازه، شکل و .. اشاره کرد. جنس بدنه ی فلاسک ها یا پلاستیک فشرده میباشد و یا از جنس استیل است. همچنین مخزن درون فلاسک ها نیز یا از جنس شیشه میباشد یا از جنس استیل است.

فلاسک ها دارای حجم های متفاوتی هستند که از نیم لیتر شروع میشود به بالا. خروجی آب ها در انواع فلاسک ها سه مدل متفاوت میباشد: ضامنی، پیچی و فشاری.

فلاسک چای

انواع فلاسک ها
  • 1)فلاسک چای دسته دار
  • 2)فلاسک مسافرتی لیوان دار
  • 3)فلاسک فندکی ماشین
  • 4) فلاسک غذا

از فلاسک غذا برای گرم نگه داشتن انواع غذا استفاده میشود که بر خلاف فلاسک های چای دارای دهانه ی بزرگی میباشند. و از فلاسک چای برای گرم نگهداشتن انواع نوشیدنی میتوان استفاده کرد. به طور کل فلاسک یک وسیله ضروری است و در سفر ها، منزل و .. از ان برای نگه داری آب جوش یا آب خنک استفاده میکنند. این وسیله دارای انواع و اندازه های متفاوتی میباشند. # فلاسک چای

در هنگام خرید فلاسک به موارد زیر توجه کنید:

1)مخزن درونی فلاسک:

فلاسک ها با مخزن های شیشه ای و استیل در بازار موجود میباشند. که در ادامه به بررسی معایب و مزایای هریک از انواع آن میپردازیم:

مخزن شیشه ای:

مزایا مخزن های شیشه ای: فلاسک هایی با مخزن شیشه ای را راحتتر میتوان تمیز کرد. همچنین این مخزن ها بو را به خود جذب نمیکنند و برای نگهداری مواد ترش و انواع مواد غذایی میتوان از آن استفاده نمود. وزن این مخزن ها نسبت به انواع استیل آن کمتر میباشد. محفظه های شیشه ای مدت زمان طولانی تری مایعات را سرد یا گرم نگه میدارند.که این زمان حدود 12 ساعت برای آب گرم و 24 ساعت برای آب سرد میباشد.

معایب مخزن های شیشه ای: از معایب مخزن های شیشه ای میتوان به این مورد اشاره کرد که درصورت بی دقتی یا تغییرات دما احتمال شکسته شدن آن ها زیاد میباشد .تغییرات دما به این معنا میباشد که در یک محیط سرد فورا در آن مایع داغ ریخته شود یا برعکس. در صورت شکسته شدن شیشه فلاسک باید برای پیدا کردن شیشه آن زمان زیادی را صرف نمایید.

شیشه ی مخزن این فلاسک ها بیشتر از جنس بور و سیلیسکات بوده که دارای قدرت شوک پذیری می باشد. این شیشه ها در ایران ساخته نمیشوند. # فلاسک چای

مخزن استیل:

مزایا مخزن استیل:  جنس استیل به کار رفته در فلاسک های  با مخزن استیل از نوع ضد زنگ میباشد. که منجر به افزایش طول عمر و دوام این فلاسک ها میشود. به طوری که در برابر ضربه نمیشکنند و فقط دچار مقداری فرورفتگی خواهند شد. مخزن های استیل علاوه بر دوام و مقاومت بالا، در برابر شوک حرارتی نیز مقاوم بوده و دارای ظاهری زیبا و درخشان میباشند.

معایب مخزن استیل: از معایب این جنس میتوان به این موضوع اشاره کرد که اگر ضربه شدید به آن وارد شد خاصیت عایق بودن آن از بین میرود یا به عبارتی گاز از آن خارج میشود که قابل تعمیر نیز نمیباشند. علاوه بر این در هنگام خرید نیز باید دقت کنیدکه بوی خاصی نداشته باشند چرا که بعضی از آن ها از مواد بی کیفیت ساخته میشوند.

2) جنس بدنه ی فلاسک

جنس بدنه ی فلاسک ها میتواند شیشه ای، استیل یا فلزی باشد. که هرکدام از آن ها دارای ویژگی های خاص خود هستند. به طور مثال:

فلاسک های پلاستیکی: فلاسک هایی با بدنه ی پلاستیکی سبک تر هستند و حمل و جابه جایی آن ها راحتتر است. # فلاسک چای

فلاسک های فلزی: فلاسک هایی با بدنه ی فلزی در برابر ضربه مقاوم میباشند و طول عمر بیشتری دارند. چرا که به راحتی نمیشکنند و خراب نمیشوند.

فلاسک های شیشه ای: فلاسک هایی که دارای بدنه ی شیشه ای هستند بسیار حساس میباشند و باید در هنگام استفاده از آن ها دقت لازم را به عمل آورد.

به طور کل در هنگام خرید یک فلاسک باید دقت لازم را به عمل آورد و با اطمینان از سالم بودن آن اقدام به خرید یک فلاسک نمایید.

این مطلب را از دست ندهید  نکات مهم در خصوص لوازم آشپزخانه

3) درب فلاسک

یکی دیگر از مواردی که در هنگام خرید فلاسک باید به آن توجه نمود درب فلاسک میباشد. یعنی قبل از خرید درب فلاسک را بررسی کنید و از این موضوع که درب آن به راحتی باز و بسته میشود اطمبنان حاصل کنید. چرا که در غیر اینصورت در استفاده از آن به مشکل برمیخورید.

4)اندازه و ابعاد فلاسک

در هنگام خرید یک فلاسک به این نکته توجه نمایید که در کجا و برای چه منظوری میخواهید از آن استفاده نمایید. امروزه انواع مختلفی از فلاسک ها که دارای اندازه و طرح های خاصی میباشند در بازار وجود دارد که برای مصارف خاصی قابل استفاده است. بنابراین در زمان خرید فلاسک به اندازه ی آن توجه نمایید.

به عنوان مثال اگر میخواهید از آن برای مسافرت استفاده کنید باید تعداد اعضای خانواده را مورد توجه قرار دهید. اما برای تفریح یا پیک نیک بهتر است فلاسک های در سایز کوچکتر را انتخاب نمایید و مورد استفاده قرار دهید. # فلاسک چای

برای عضویت در اینستاگرام فروشگاه لالاروژ کلیک کنید
5)کیفیت و دوام فلاسک

بهتر است در هنگام خرید یک فلاسک مدلی را انتخاب کنید که هم دارای کیفیت بالا و هم دوام و استقامت بالایی میباشند. علاوه بر این باید توجه نمود که فلاسک ها باید دارای قابلیت حفظ گرما و سرما به مدل طولانی باشند. طبیعتا فلاسک های دارای این ویژگی ها از قیمت بالاتری برخورداند.

فلاسک چای

6)ظرفیت و گنجایش یک فلاسک

فلاسک ها معمولا از حجم 300 میلی لیتر تا حداکثر حجم 700  میلی لیتر در بازار موجود است که شما باید با توجه به نیاز خود و اینکه میخواهید چه حجم از نوشیدینی را در آن قرار دهید اقدام به تهیه فلاسک مورد نظرخود نمایید. این نکته نیز قابل توجه میباشد که هرچه ظرفیت و گنجایش فلاسک شما بیشتر باشد وزن آن نیز بیشتر میشود. # فلاسک چای

7)استقامت و دوام فلاسک

یکی از مهمترین ویژگی های هر فلاسک میزان مقاومت و دوام آن ها در برابر ضربه های احتمالی میباشد. همچنین فلاسک شما باید در برابر اختلاف دمای نوشیدنی ها مختلف نسبت به محیط اطراف با دوام بوده و از استقامت کافی برخوردار باشند. # فلاسک چای

8)گارانتی فلاسک

توصیه میشود در هنگام خرید فلاسک توجه نمایید که آن را از جای مطمئن خریداری کرده و بهتر است دارای گارانتی باشد تا در صورت خرابی و آسیب بتوانید آن را تعویض یا تعمیر نمایید. # فلاسک چای

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *