سرویس آشپزخانه

آموزش دوخت کاور قابلمه برای پیک نیک

کاور قابلمه

لینک مقاله را به اشتراک بگذارید:https://lalaroje.com/pot-cover

کاور قابلمه کاربرد و انواع مختلفی دارند. در کل میتوان گفت کاربرد آن گرم نگه داشتن و جلوه ی زیبا دادن به سرویس های قابلمه شما میدهد.

ما در این مقاله میخواهیم شما را با انواع کاور و کاربرد های آن و طرز دوخت آن آشنا کنیم.

انواع کاور قابلمه
 •  پارچه ای
 • مشمبایی
کاربرد
 • را به عنوان دم پختک و گرمایش غذا استفاده میکنند.
 • میتواند در حمل و جابه جایی قابلمه به شما کمک کند.
 • میتواند در دیزاین آشپزخانه شما جلوه ی زیبایی بدهد.
 • میتواند در مسافرت ها و گرم نگه داشتن غذا کمک کنید.

نحوه تهیه کاور قابلمه

شما میتوانید کاور قابلمه رو هم خریداری کنید و هم می توانید با طرح و دیزاینه خودتون آن را درست کنید. این کار بسیار ساده و سرگرم کننده است برای بانوانی که علاقه به دیزاین و آشپزخانه دارند و حتی میتوانند از دوخت کاور قابلمه برای خودشان یک کسب در آمد خوبی راه اندازی کنند. این کار فقط نیاز به کمی حوصله دارد تا بتوانید با ذهن کاملا بازو راحت آن را تهیه کنید.

سرویس پارچه ای

وسایل های مورد نظر

 • پارچه
 • چرخ خیاطی
 • آستر
 • پشم شیشه
 • نوار آماده که بتوانید برای دستگیره استفاده کنید
 • نوار برای دوردوزی پارچه
 • نخ قیطان برای دوخت پارچه

برای دوخت کاور قابلمه باید چند مرحله را انجام دهید

برش اولیه پارچه و در آوردن زیر کار ( نسبت به طرحی که مد نظرتون هست و میتوانید حتی از کاور های مشابه در بازار الگو برداری کنید)

ساک نوزاد

دوخت دسته

در مرحله ی آخر سوار کردن پارچه اصلی کاور قابلمه بر روی دسته ی قابلمه

برش اولیه و زیر کار

در شروع کار اول باید قطر قابلمه یا ظرفی را که می خواهید برای آن کاور تهیه کنید را از قسمت داخلی اندازه گیری کنید(با متر پلاستیکی)

این مطلب را از دست ندهید  همه چیز درباره کتری

ساک نوازد

بعد از این کار شما یک اندازه ای را بدست میاورید و مرحله بعد این است که دایره ای به همان قطر را بر روی پارچه برش دهید.

قبل از برش پارچه این نکته را در نظر بگیرید که برای جای دوخت هم بین دو تا سه سانتیمتر فاصله بگزارید. پس به این شکل میشود که شما بعد از اینکه اندازه گرفته اید باید آن را با عدد 4 جمع کنید تا برای جای دوخت هم فاصله گذاشته باشید. از قطری که به دست اورده اید در نهایت  2 تا برش بر روی پارچه اصلی، 2 تا برش بر روی پشم شیشه و 2 تا برش بر روی آستری بزنید. البته می توانید آستر را هم از جنس همان پارچه ای که دارید استفاده کنید.

لایه ی پارچه اصلی را و لایه ی پشم شیشه و لایه ی آستر را روی هم قرار بدهید و بعد از سوار کردن این 3 لایه آن هارا بدوزید بطوری که هر سه لایه به هم متصل باشند.

ساک حمل قابلمه

شما باید یک باره دیگه این مرحله را انجام دهید. یعنی دوباره یک لایه پارچه و آستر و پشم شیشه را روی هم بگذارید و آن هارا روی هم سوار کنید و بدوزید.

بعد از انجام این مراحل شما باید الگوی دسته ی کاور قابلمه رو روی این دو پارچه در بیاورید. برای انجام این کار باید یک دایره ای تقریبا به قطر 20 در وسط پارچه ی بدست اورده برش دهید.بطوری که از بالا به پارچه نگاه میکتیم انگار پارچه ی اصلی در وسطش یک دایره تو خالی در آمده است. این مرحله مرحله ی آخر برای طرز تهییه پارچه ی اصلی کاور قابلمه میباشد. بعد از انجام این کار باید برویم سراغ الگو در آوردن و طرز تهیه ی دسته ی کاور قابلمه تا بتوانیم این دو پارچه اصلی را(کاور قابلمه+دسته کاورقابلمه) روی هم سوار کنیم.

این مطلب را از دست ندهید  چگونه ظروف چینی را بشوییم تا آسیبی نبیند؟

کاور قابلمه

طرزر تهیه ی دسته ی کاور قابلمه:

برای طرز تهیه ی دسته در ابتدای کار باید 2 عدد نوار تهیه کنیم و آن هارا بدوزیم. اندازه ی این نوار ها بستگی به قطر قابلمه ی شما دارد که آن را در مرحله ی دوخت پارچه اصلی کاور قابلمه توضیح داده ایم. بنابر این دو عدد نوار به قطر قابلمه روی پارچه اصلی متصل میکنیم و آن را میدوزیم. البته این نکته فراموش نشود که عرض نوار دسته هم مهم میباشد. در کل استاندارد عرض نوار پارچه بین 5 تا 6 سانتی متر میباشد.

محافظ برای قابلمه

مراحل اخر 

شما تا به الان 2 تا پارچه اصلی دوخته اید و دوتا نوار برای استفاده از بلند کردن قابلمه

کاور اصلی که در مرحله ی اول دوخته اید که همان یک لایه پارچه اصلی و پشم شیشه و آستر میباشد را در کف قابلمه مورد نظر قرار میدهد.

کاور بعدی که آن را دوخته اید که باز هم همان پشم شیشه و پارچه اصلی و آستر میباشد با این تفاوت که وسط آن را دایره ای شکل برش داده بودید که با این کار بتوانید دستگیره ی قابلمه از ان بیرون بزند را روی قابلمه قرار بدهید.

مرحله ی آخر نوار های کاور قابلمه رو بر روی کناره های پارچه اصلی قابلمه کوک بزنید; و بعد از کوک زدن طرفین پارچه، نوار را به سمت بالا بکشید; تا کاور قابلمه نسبت به اندازه ی قابلمه جذب شود; و بعد از به دست اوردن اندازه ی کلی پارچه اصلی نسبت به قابلمه; کاور قابلمه ی خود را با استفاده از چرخ خیاطی خود محکم کاری کنید.

این مطلب را از دست ندهید  نشانه های بر روی ظروف پلاستیکی به چه معناست؟
برای عضویت در اینستاگرام فروشگاه لالاروژ کلیک کنید
حالا شما میتوانید هر چندتا که نیاز دارید; برای قابلمه ها، کاور قابلمه تهیه کنید ;با این تفاوت که تمامه این کار ها; کار دست خود شما و با دیزاینی که مد نظرتون بوده تهیه شده است.

ما سعی بر این داریم که از یک خیاط برای شما دوستان عزیز درخواست کنیم; که تمام این مراحل را به صورت عملی اجرا کنند; و فیلم آن را در همین سایت برای علاقه مندانی که دوست دارند; کاور قابلمه رو برای منزله خود و حتی برای کسب و کار خود میخواهند به نمایش بگذاریم; تا تمامه جاهایی که متوجه نشده اید را کاملا با تصویر واضح سازی کنیم.

محافظ برای قابلمه

ویژگی های کاور قابلمه لالاروژ:

قابلیت حمل 2 تا قابلمه 8 نفره با ظریفت پر، دارای لایه ی محافظت حرارت، قابلیت حفظ دمای سرد برای محافظت از یخ و یا حفظ دمای ظروف داغ می باشد. دارای یک جیب برای حمل مایحتاج ضروری با دسترسی آسان (کبریت، چاقو، دستمال) و دو بند برای تنظیم سایز و آستر داخل با قابلیت شستشو مجزا را دارد. ضمن اینکه قابل شستشو در ماشین لباسشویی است و دستگیره محکم با تحمل وزن بالا را دارد. این ساک قابل استفاده برای مواردی مثل کیف استخر، کیف حمل لوازم کودک، کیف سفری و … می باشد.

فروشگاه اینترنتی لالاروژ

برای خرید محصولات پارچه ای خانه و آشپزخانه با تنوع در رنگبندی و مدل می توانید به فروشگاه ما مراجعه بفرمائید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *