سرویس پارچه ای آشپزخانه, مجله لالاروژ

انواع کلاه آشپزی و کاربرد آن

کلاه آشپزی

لینک مقاله را به اشتراک بگذارید: https://lalaroje.com/cooking-hat

یکی از محبوبترین بخش های لباس سرآشپز، کلاه آشپزی می باشد. که امروزه در سراسر جهان به عنوان مهترین بخش از لباس سرآشپز شناخته میشود. وجود و استفاده از آن ضروری می باشد چرا از ریختن موی سر،به درون غذا جلوگیری میکند. امروزه در همه ی آشپزخانه ها میتوان انواعی از کلاه آشپزی را یافت. در این مقاله مطالبی در مورد این وسیله ضروری به شما ارائه میدهیم.

این مطلب را از دست ندهید  پرفروش ترین دستکش آشپزخانه لالاروژ در سال

تاریخچه ی کلاه آشپزی

وقتی از کلاه آشپری صحبت میشود اکثر ما در ذهن خود یک کلاه بلند و سفید را مجسم میکنیم. اما همین کلاه بلند و سفید دارای تاریخچه ای میباشد و ماجراهایی جذابی دارد. در یکی ازین ماجرا ها اینطور بیان میشود. سرآشپزهای یونانی از دست عده ای از مهاجمان در حال فرار بودند که به صومعه پناه میبرند. این افراد آن را مرسوم کردند.چرا که آن ها کلاه های بلند و سفید را بر سر راهبان صومعه گذاشته تا بتوانند تغییر لباس بدهند و فرار کنند.

سرویس پارچه ای

در روایت دیگر اینطور بیان میشود که در دوره ای از تاریخ کلاه آشپزی را به عنوان نماد پاکیزگی میشناختند که سرآشپز های فرانسوی باعث رواج این ایده شدند. نکته ی جالب دیگر در مورد کلاه سر آشپز این موضوع میباشد که در در سال های پیش تعداد چین های موجود در کلاه آشپزی بیانگر مهارت سر آشپز بود و هر سر آشپزی که کلاهش شامل صد چین بود را به عنوان بک استاد سرآشپز میشناختند. این ایده در رابطه با ارتفاع کلاه هم بیان میشد یعنی سرآشپزی که ارتفاع کلاه بیشتری داشته باشد مهارت بیشتری نیز دارد.

ویژگی های کلاه سرآشپز

یکی از مهمترین بخش ها در فرم لباس سرآشپز، کلاه آشپزی میباشد. که جزو ضروری ترین وسایل هنگام آشپزی میباشد و به عنوان نماد پاکی و نظافت شناخته میشود. سرآشپز ها به دلایل متعددی از این کلاه ها استفاده میکنند از جمله این دلایل میتوان به این موارد اشاره کرد: دلایل سنتی، زیبایی شناسی، بهداشتی

کلاه آشپزی

بنابراین به دلیل اهمیت بالا، این کلاه ها باید از جنس مرغوبی تهیه گردند. بهترین جنس برای دوخت کلاه آشپزی نخ 100 درصد و یا ترکیبی از نخ و پلی استر میباشد. چرا که استفاده از این جنس باعث سبکی و قابلیت تنفس در کلاه سرآشپز میشود.

انواع کلاه آشپزی:

امروزه انواع بسیاری از کلاه های آشپزی با جنس و مدل های متفاوتی در بازار موجود میباشند که میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کلاه آشپزی گشاد
  • عرقچین
  • کلاه برت
  • عرقچین فرق سر
  • کلاه بدون لبه پلاستیکی
  • کلاه بیس بال

به طور کل همه ی کلاه ها با انواع مختلف خود برای اهداف یکسانی مورد استفاده قرار میگیرند. از این اهداف میتوان به: جلوگیری از تعریق و دور نگه داشتن موها در زمان آشپزی به درون غذا اشاره نمود.

این مطلب را از دست ندهید  مزایای استفاده از پیشبند لالاروژ

تفاوت کلاه سرآشپز با کلاه های معمولی

در محیطی مثل رستوران های حرفه ای فردی تحصیل کرده و با مهارت به عنوان سرآشپز فعالیت میکند. حتی ممکن است سرآشپزها دارای تحصیلات خاصی هم نبوده اما از مهارت ویژه ای برخوردار باشند. که این افراد بر کار سایر آشپز های معمولی نظارت دارد. یک آشپز غذای معمولی و فوری میتواند از یک سرپوش پلاستیکی یا یک عرقچین کوچک به عنوان کلاه استفاده کنند.که جزوی از یونیفرم او میباشد و استفاده از آن ضروری است. اما کلاه یک سر آشپز باید با دیگر افراد متفاوت باشد. معمولا کلاه های سرآشپز بلند و سفید هستند. حتی در زمان های قدیم بر این اصل معتقد بودند که هر چه تعداد چین یا ارتفاع کلاه آشپز بیشتر باشد آن آشپز حرفه ای تر میباشد.

کلاه های غیر رسمی آشپزی

کلاه هایی مانند کلاه برت، که یک سرپوش محبوب میباشد. و معمولا پیتزاپز ها در هنگام بریدن پیتزا از آن استفاده میکنند و همچنین عرقچین ها و کلاه پادگان ها که از زمان بعد از جنگ جهانی مورد استفاده و توجه قرار گرفته است انواعی از کلاه های غیر رسمی آشپزی می باشند. امروزه نیز کلاه های بیسبال، توجه بسیاری از آشپزها را به سمت خود جذب نموده است.

به طور کل رنگ کلاه سرآشپز سفید میباشد تا با سایر لباس او هماهنگ باشد. کلاه های آشپزی مدرن که امروز تولید میشوند و بسیار مورد توجه گرفته اند معمولا دارای مارک یا نام شرکت تولید کننده خود میباشند.

اشکال مختلف کلاه سرآشپز

امروزه کلاه های آشپزی که به آن سربند نیز میگویند در اشکال مختلف از سنتی تا بنیانی موجود میباشند. در ادامه بعضی از اشکال کلاه سر آشپز را معرفی میکنیم:

کلاه سرآشپز موسوم به توک:

کلاه آشپزی توک یا توک بلانش یکی از انواع کلاه های سنتی سرآشپز میباشد که به معنای کلاه سفید است. این مدل از انواع کلاه های بلند و گرد میباشند و بیشتر آن ها بدون لبه یا دارای یک لبه ی کوچک هستند. از دیگر ویژگی های این کلاه میتوان به پلیسه دار بودن آن اشاره کرد که معمولا تعداد این چین ها 100 عدد میباشد. همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم تعداد پلیسه های کلاه یک سرآشپز با مهارت او ارتباط مستقیم دارد. پلیسه دار بودن این کلاه ها دلیل گشاد بودن قسمت بالای آن میباشد.

کلاه آشپزی

انواع مدرن کلاه توک

توک های مدرن معمولا کمتر از 100 پلیسه دارند. البته عده ای معتقدند که کلاه های با تعداد چین کمتر یک کلاه توک نبوده و به نوعی کلاه معمولی و استاندارد آشپزی حساب میشود.

برای عضویت در اینستاگرام فروشگاه لالاروژ کلیک کنید

عرقچین دانش آموزی، کلاه کشی، سربند

کلاه هایی با اشکال عرقچین کلاه کشی و سربند جزء پرکاربردترین مدل های کلاه میباشند:

 عرقچین ها دارای شکلی استوانه ای میباشند که باعث ایجاد کناره های کشیده و نوک صاف آن ها میشود. کلاه های کشی راحتتر روی سر اندازه میشوند مثل کلاه بسکتبال بدون لبه. این کلاه ها دارای یک کش در پایین میباشند که باعث سایز راحتتر و اندازه ی بهتر آن ها میشوند. بسته به سلیقه یک کلاه عرقچین سرآشپز میتواند یا به شکل کلاه عرقچین دانش لموزان یا کلاه عرقچین کشی باشد.

سربند ها شبیه به دستمال سر میباشند که در بالای سر بسته شده و دارای نوار پارچه ای هستند که اجازه ی بسته شدن آن ها در پشت سر را میدهند. همچنین کلا هها دارای نوار کشی برای راحتتر قرار گرفتن در سر میباشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *