دمکنی لالاروژ, مجله لالاروژ

دوخت دمکنی به طور حرفه ای

دمکنی

دوخت دمکنی ، در این مقاله قصد داریم به بررسی یکی از وسیله های کوچک اما پرکاربرد در آشپزخانه، یعنی دمکنی بپردازیم. استفاده از دمکنی برای بانوان از اهمیت بالایی برخوردار است به طوری که کمتر آشپزخانه ای را میتوان مشاهده کرد که این اجزا در آن وجود نداشته باشد. از این رو امروزه شاهد انواع دمکنی ها با طرح، رنگ و مدل های مختلف هستیم. اما بهتر است بدانید دوخت دمکنی نیز به سادگی انجام میشود و علاقه مندان می توانند با داشتن دانش اندکی از خیاطی این اجزا کاربردی را طبق سلیقه خود در منزل بدوزند و مورد استفاده قرار دهند. در ادامه شما را با دمکنی و دوخت آن آشنا میکنیم.

وزن 0.1 kg
رنگ بنتونی, بنفش, سرخابی, کالباسی, گلبهی
سایز 24 ، 28، 35 سانتی متر

 

لینک خرید دمکنی های پرفروش برنج لالاروژ کلیک کنید

دمکنی چه کاربردی در آشپزخانه دارد؟

قدمت استفاده از دمکنی در آشپزخانه ها به سال ها پیش و قبل از رواج استفاده از پارچه در آشپزخانه ها بر میگردد. در آن زمان خانم های خانه دار از کاغذهای باطله و یا روزنامه به این منظور استفاده میکردند که امروزه این عمل به دلیل غیر بهداشتی بودن انجام نمیگیرد. برای بهتر دم کشین غذاهایی مانند ماکارانی، برنج، انواع پلوها و … از دمکنی ها استفاده میشود که بخار آب را به خود جذب میکنند و از بازگشت آن به غذا جلوگیری میکند. علاه بر کاربرد دمکنی در بهتر دم کشیدن غذا این اجزا تاثیر بسیاری در دکوراسیون آشپزخانه نیز بر عهده دارند و لازم است در تهیه طرح و رنگ آن دقت بسیاری کرد.

این مطلب را از دست ندهید  معرفی جامع انواع پرزگیر و کاربرد آن

اهمیت دمکنی در دکوراسیون داخلی

محیط آشپزخانه و چگونگی دکوراسیون آن برای خانم ها از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که تقریبا بیشترین زمان خود در این محیط سپری می کنند. به همین دلیل در تلاشند با رعایت اصول و نکات خاص محیطی زیبا و دلنشین ایجاد نمایند. پارچه و سرویس پارچه ای تاثیر به سزایی بر دکوراسیون داخلی محیط ایفا میکند. در رابطه با دمکنی ها نیز به همین صورت است.

از این رو توصیه میشود رنگ و طرح دمکنی با سایر اجزای آشپزخانه همخوانی داشته باشد تا با ایجاد هارمونی محیطی دلنشین ایجاد گردد. علاوه بر آن، با توجه به میزان اهمیت دمکنی در آشپزخانه بسیاری از بانوان علاقه مندند دمکنی ها را با طرح و پارچه دلخواه در منزل بدوزند. همانطور که در بالا بیان کردیم دوخت دمکنی به مهارت بالایی در خیاطی نیاز ندارد و با داشتن دانش اندکی در این زمینه میتوانید به راحتی اقدام به دوخت دمکنی در منزل نمایید. در ادامه لوازم مورد نیاز و نحوه دوخت سرویس دمکنی را بیان میکنیم.

سرویس پارچه ای

دوخت دمکنی

تجهیزات مورد نیاز

 • کش
 • پارچه
 • قیچی
 • چرخ خیاطی
 • سوزن ته گرد

مراحل دوخت

 1. با توجه به سایز و اندازه درب قابلمه یک دایره دقیقا به همان اندازه روی کاغذ الگو بکشید.
 2. سپس دایره را روی پارچه مد نظر انتقال دهید تا اندازه آن دقیق شود.
 3. دور تا دور دایره کشیده شده را با یک سانت فاصله برش بدهید.
 4. با استفاده از روش قبل یک دایره دیگر بکشید و برش بدهید.
 5. حال دقیقا هم اندازه با محیط دایره، مستطیلی را بکشید و دور تا دور آن را ببرید.
 6. لبه های مستطیل کشیده شده را به اندازه دو سانت به سمت داخل تا کرده و به هم بدوزید.
 7. برای اینکه دمکنی شما قابلیت بیشتری در جذب بخار آب داشته باشد، میتوانید یک لایه آستر یا پشم شیشه را بین دو لایه دمکنی قرار دهید.
 8. در این مرحله باید مستطیل و دایره کشیده شده را روی هم قرار دهید و لبه های آن را به هم بدوزید.
 9. در مرحله آخر، دور تا دور دمکنی را با یک نوار اریب میدوزید و از داخل آن کش رد کنید. (دمکنی شما آماده است.)
این مطلب را از دست ندهید  سرویس خواب مناسب چه ویژگی هایی دارد؟
نکات مورد توجه در تهیه پارچه مناسب برای دوخت دمکنی!

امروزه دمکنی ها و پارچه های مورد استفاده در دوخت دمکنی از تنوع بالایی برخوردار است. اما در تهیه آن رعایت نکاتی ضروری است که در ادامه به بررسی آن میپردازیم:

 • انتخاب رنگ و طرح دمکنی ها امری کاملا سلیقه ای است. اما توصیه میکنیم آن را به گونه ای انتخاب کنید که با سایر اجزای موجود در محیط هماهنگ باشد تا با ایجاد هارمونی محیطی دلنشین و جذاب ایجادگردد.(مثل هماهنگی رنگ دمکنی با رنگ کابینت)
 • جنس دمکنی از اهمیت بالای برخوردار است. از این رو در انتخاب جنس آن نهایت دقت را به عمل آورید. بهترین جنس برای دمکنی پارچه های نخی و کتانی می باشد که قابلیت بالایی در جذب بخار آب دارد. همچنین پارچه دمکنی نباید دارای الیاف پلاستیکی باشد چرا که در غیر اینصورت در مجاورت حرارت از بین میرود.
 • پارچه دمکنی نباید رنگ پس بدهد. دمکنی ها در معرض رطوبت قرار دارند اگر دمکنی شما رنگ پس دهد طبیعتا در برخورد با مواد غذایی مانند برنج به آن ها رنگ خواهد داد.
 • دمکنی ها باید دارای قابلیت شستشو راحت باشند. چرا که دمکنی اجزایی است که دائما در معرض آلودگی و کثیفی قرار دارد. بنابراین پارچه ای را انتخاب کنید که به راحتی شسته میشوند، با سرعت بالایی خشک میشود و بعد از چند بار شستشو رنگ خود را از دست نمیدهند.

انواع مدل های پارچه برای دوخت دمکنی

 • پارچه دمکنی با طرح زیگزاگ
 • پارچه دمکنی با طرح آفتاب گردان
 • پارچه دمکنی با طرح خالدار
 • پارچه دمکنی با طرح ستاره
 • پارچه دمکنی با طرح خروس
 • پارچه دمکنی با طرح فنجون
 • پارچه دمکنی با طرح کافی
 • پارچه دمکنی با طرح گل
 • پارچه دمکنی با طرح شکوفه
 • پارچه دمکنی با طرح رابید و ….
این مطلب را از دست ندهید  دمکنی پارچه ای شیک و پرفروش لالاروژ

دمکنی

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم شما را با دمکنی و اهمیت آن در آشپزخانه آشنا کنیم. همانطور که بیان شد این اجزا کاربردهای بیشماری در آشپزخانه دارند و تاثیر به سزایی در دکوراسیون آن خواهند داشت. از این رو امروزه در انواع و طراح های مختلفی در بازار موجود است که میتوانید آن را تهیه کنید و یا با تهیه پارچه مناسب اقدام به دوخت آن نمایید. دوخت دمکنی به راحتی امکان پذیر است. در بالا شما را با مراحل دوخت دمکنی، نکات مورد توجه در انتخاب پارچه مناسب دمکنی و …. آشنا کردیم. با رعایت این نکات میتوانید دمکنی را طبق نیاز و سلیقه خود تهیه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *