مجله لالاروژ

میز اتو ایرانی یا خارجی بخرم؟

میز اتو

لینک مقاله را به اشتراک بگذارید:https://lalaroje.com/pressboard

اجزا میز اتو چیست؟

1-پایه

2-تخته لباس

3- یک بخش فلزی در انتهای تخته، در مجموع به کل این ساختار میز اتو میگویند.

این 3 بخش از جنس های مختلفی ساخته شده اند که معمولا در ایران تخته یا همان میز، فلزی یا چوبی است و پایه ها هم پلاستیکی یا فلزی اند، دستگیره انتهایی هم حتما باید فلزی باشد. حالا کیفیت ساخت این ها در کیفیت اتوکشیدن و صاف شدن لباس ها تاثیر زیادی دارند شاید یکی از ایده ال ترین حالت میز اتو تخته  آلمینیومی با روکش پارچه ضد آب و نسوز است که با پایه های فلزی ترکیب شده است. معمولا دوام این میز خیلی بهتر از نمونه های چوبی با پایه های پلاستیکی است البته جنس پارچه ای که میز را هم میپوشاند باید ضخیم و محکم باشد.

این مطلب را از دست ندهید  نکات کلی و کاربردی در دیزاین آشپزخانه

میز اتو ایرانی یا خارجی؟

اگر در ایران زندگی کنید حتما این شعار معروف را شنیده اید که جنس خارجی بهتر از ایرانی است ولی این جمله الزما همیشه درست نیست با توجه به نرخ دلار این روزهای ایران، باید مقرون به صرفه بودن را هم در نظر گرفت. در این شرایط میز های ایرانی با کیفیت تفاوت چندانی با خارجی ندارند. البته جنس های خارجی هم بیشتر چینی بی کیفیت اند که شاید ضعیف تر از تولید داخلی هم باشند. برای همین پیشنهاد میکنم بهجای اینکه به برند خاصی توجه کنید. جنس های بخش های مختلف را در نظر بگیرید سپس سفارش دهید.

سرویس پارچه ایبهترین سایز میز اتو

ابعاد مختلفی در بازار وجود دارد ولی شاید که معمولا با توجه به فضا خالی اتاق باید انتخاب کنید.

  • میزهای 110 در 30 سانتی متر
  • میزهای 124 در 38 سانتی متر
  • میزهای 124 در 45 سانتی متر
  • میزهای 135 در 45 سانتی متر

شاید بهترین انتخاب همیشه بزرگترین سایز باشد. برای جا به جا کردن لباس ها  کار ساده تر هست ولی اگر میز کوچکی بخرید مدام مجبور به کشیدن لباس ها به سمت چپ و راست هستید پس اگر فضا مناسبی در منزل دارید سعی کنید پهن ترین میز را سفارش دهید. البته اخیرا برای فضاهای کوچک میز های دیوار یا کوچک هم تولید شده اند که اصلا راحتی اتو کشیدن با میز های پهن و بزرگ را ندارند.

میز اتو

میز اتو های کم جا

شما میتوانید تخته میز را به حالت های مختلفی در کمد دیواری یا پست در اتاق منزل تان جا سازی کنید مثلا به صورت ایستاده به پست درب وصل کنید و موقع نیاز کافی است که باز کنید یا اینکه به صورت ریلی تعبیه کنید یعنی خیلی ساده میز را جلو بکشید و سپس با هل داد سر جای اولیه اش قرار دهید. یا اینکه به صورت تاشو درون کشو قرار بگیرید که میز از وسط نصف میشود و رو هم قرار میگیرد سپس داخل کشو قرار میدهید و کشو را میبندید.

جنس روکش و بالشت

معمولا پارچه روی تخته از جنس نسوز و ضد آب هست که در میزهای گران تر از سیلیکون استفاده میکنند زیر آن یک پَد ضخیم و محکم به عنوان بالشت وجود دارد که با پنبه فشرده یا انواع فوم تولید میشود و در کف تخته هم یک فلز هست که اسکلت میز را حفظ میکند. روکش تخته حتما باید نسوز با قابلیت انعکاس گرما را داشته باشد تا زیر لباس ها هم داغ بشود و نیاز به زیر و رو کردن مداوم نباشد. اگر جنس پارچه نچسب هم باشد که نگرانی کمتری برای از بین رفتن لباس ها دارید.

برای عضویت در اینستاگرام فروشگاه لالاروژ کلیک کنید

میز اتو زمینی یا ایستاده؟

اگر به خانه مادر بزرگ ها بروید بروید معمولا همه میز ها کوتاه هستند و با 2 پایه روی زمین هستید که فرد باید روی زمین بشیند و لباس ها را اتو کند ولی اخیزا میزهای جدید مد شده اند که حالت ایستاده دارند و حتی یک کمد هم زیر تخته قرار  گرفته است که خود اتو و سایر لوازم مربوط را داخل آن قرار دهید.

ولی میز های این مدل ها به دلیل سنگینی حتما باید یک جای ثابت داشته باشند چون قابلیت جمع شدن ندارد و اینکه شاید خانم های خانه دار خیلی علاقه مند به جا به جایی این میز سنگین نداشته باشد. اگر فضای بزرگی ندارید حتما از میز اتوهای جمع شونده را سفارش دهید چون هم پایه ها زیر تخته جمع میشوند شاید بهترین انتخاب در حال حاضر گزینه های است که جمع شو و ایستاده باشند چون هم طبق مد روز هستید هم خیلی سبک و راحت قابلیت جا به جایی دارند.

امکانات اضافه

اگر این مقاله را از ابتدا مطالعه کرده باشید گفتیم سومین بخش میز همان بخش فلزی است که; در انتهای تخته وجود دارد; معمولا این بخش با خلاقیت های متفاوت کارهای جالبی پیدا میکند. مثلا چند میله فلزی که نگه دارنده اتو است یا اینکه امکان آویزان کردن لباس ها را دارد در مواقعی هم یک سیم و پریز هم کنار آن قرار میگرید تا ساده تر اتو را جا به جا کنید. البته در مدل های پیشرفته بخشی به نام “ژانت”  هم اضافه شده است که; برای لبه ها و یقه و آستین کاربرد دارد.

این مطلب را از دست ندهید  عوامل مهم در دکوراسیون آشپزخانه چیست؟

میز اتو

حالا چه میز اتویی بخریم؟!

میزهای فلزی با روکش ضخیم نسوز و نچسب را در اولویت قرار دهید سپس به پایه ها توجه کنید که به صورت تی انگلیسی قابلیت باز و بسته شدن داشته باشند اگر ترمز هم همراه با پایه ها باشند خیلی بهتر است که از لیز خوردن جلوگیری کند سپس به امکانات اضافه توجه کنید مثل پریز و سیم، نگه دارنده قوی اتو و… حتما متناسب با فضا داخلی منزل تان سایز مناسب را انتخاب کنید.

اگر فضا زیادی ندارید حتما از نمونه های جمع شو و سبک و کوچک سفارش دهید; یا به صورت مخفی در کمد و کشو جا سازی کنید; ولی اگر فضا مهم نیست میزهای کمد دار سنگین هم ارزش خرید دارند; در نهایت با توجه به ست رنگی محل تان بدون در نظر گرفتن برند ایرانی و خارجی خرید کنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *