ظروف پذیرایی, مجله لالاروژ

نکات مهم و کاربردی در تهیه ظروف دم دستی

ظروف دم دستی

لینک مقاله را به اشتراک بگذارید:https://lalaroje.com/handmade-dishes

همانطور که میدانید امروزه اهمیت ظروفی که در آن غذا میخوریم به اندازه ی خود غذا زیاد میباشد. چرا که از لحاظ ظاهر، جنس، دوام، زیبایی ظروف غذا خوری برای چیدمان میز و همچنین آشپزخانه و درون کابینت دارای اهمیت است. علاوه بر اهمیت ظروفی که برای پذیرایی انتخاب میکنیم ظروف دم دستی نیز دارای اهمیت فراوان میباشد چرا که روزانه و دفعات بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد.

سرویس پارچه ایجنس های مختلفی از ظروف در بازار موجود میباشد که بعضی از این جنس ها برای استفاده در مهمانی ها و پذیرایی از مهمانان کاربرد دارد و بعضی نیز برای استفاده ی دم دستی و روزانه مناسب میباشد. این ظروف باید از جنس های مقاوم و بادوام تهیه شود تا در صورت استفاده ی روزانه دچار آسیب نشود.

این مطلب را از دست ندهید  نشانه های بر روی ظروف پلاستیکی به چه معناست؟

سرویس غذاخوری چیست

سرویس در واقع به مجموعه ای از ظروف گفته میشود که شامل برنج خوری، سوپ خوری، خورشت خوری، سالاد خوری و .. میشود. اگر ظروف غذا خوری خود را به صورت سرویس تهیه نمایید دارای زیبایی خاصی میشوند; چرا که از لحاظ شکل، رنگ و طرح با هم هماهنگ هستند. این ظروف را میتوان در انواع مختلف 6نفره، 12نفره، 18 نفره، 24 نفره و … در بازار یافت.

شما میتوانید با توجه به نیاز و کاربرد خود و توجه به این موضوع که میخواهید این ظروف را در مهمانی ها مورد استفاده قرار دهید یا به صورت دم دستی اقدام به تهیه جنس مورد نظر خورد نمایید. چرا که امروزه سرویس های غذاخوری در جنس های مختلفی در بازار موجود است و میتوانید برای کاربرد های مختلف انواع آن را تهیه نمایید.

نکات مهم و کاربردی در تهیه ظروف دم دستی

بهتر است ظروفی را انتخاب کنید که دارای طرح، شکل و ظاهر زیبایی میباشد.

باید جنس ظروف را با دقت انتخاب نمایید بیشتر عروس خانم ها برای ظروف دم دستی خود به سراغ جنس هایی مانند آکروپال، سرامیکی و .. میروند.

بهتر است ظروف غذا خوری خود را به گونه ای انتخاب کنید تا بعد ها بتوانید سرویس آن را تکمیل نمایید. مثلا بتوانید دیس، سالادخوری و .. را تهیه و به آن اضافه نمایید.

اگر نمیدانید ظروف خود را در چه رنگی تهیه نمایید توصیه میکنیم از رنگ سفید استفاده کنید چرا که به راحتی میتوان با هر دکوراسیون، ظروف، پارچ و لیوانی آن را هماهنگ کرد.

قیمت ظروف دم دستی مختلف با توجه به جنس،کیفیت، مدل، تعداد نفرات و … متفاوت میباشد. شما باید با توجه به بودجه خود اقدام به تهیه ظرف مورد نظرخود نمایید.

بهتر است سرویس دم دستی خود را با توجه به تعداد اعضای خانواده تهیه نمایید .

اگر میخواهید که سرویس شما برای مدت طولانی قابل استفاده باشد; و یا آسیب نبیند باید هزینه زیادی نیز صرف آن نمایید.

در هنگام خرید همه ی ظروف را به دقت بررسی کنید و از سالم بودن آن( عدم شکستگی یا ترک خوردگی) اطمینان حاصل کنید.

بهتر است برای راحتی بیشتر خود ظروفی را تهیه نمایید که قابلیت استفاده در ماشین ظرفشویی را دارا باشند.

ظروف دم دستی

انواع جنس سرویس های غذا خوری
سرویس غذا خوری از جنس سفال:

سرویس های غذا خوری سفالی از قدیمیترین سرویس های غذا خوری میباشند. همانطور که از نامش پیداست این ظروف از سفال ساخته شده اند که با قرارگیری در برابر حرارت لعاب به آن زده میشود. این ظروف دارای معایبی میباشند از جمله : به دلیل وزن زیاد جابه جایی آن ها مشکل میباشد، و دارای مقاومت پایینی هستند.

سرویس غذاخوری از جنس سرامیک:

در ساخت سرویس های غذاخوری سرامیکی ماده ای از جنس شیشه به کار می رود که باعث مقاومت نسبی این ظروف خواهد شد. ظروف سرامیکی قابلیت استفاده در توستر، مایکروویو، فریزر و .. را دارند. همچنین دارای قابلیت استفاده در ماشین ظرفشویی نیز میباشند. بیشتر عروس خانم ها این جنس ظروف را برای استفاده ی دم دستی تهیه مینمایند.

سرویس غذاخوری از جنس چینی:

این ظروف از استحکام و مقاومت بالایی برخوردارند و همچنین دارای ظاهر زیبایی میباشند. سرویس های چینی به نسبت سرویس سرامیکی از وزن بیشتری برخوردار است اما همانند این ظروف قابلیت شسته شدن در ماشین ظرفشویی را دارند.

سرویس غذاخوری  شیشه ای:

استفاده ازسرویس های شیشه ای برای کودکان بسیار توصیه میشود; چرا که این ظروف به دلیل شفافیتی که دارند میتوان انوع مختلف طرح و رنگ ها بر روی آن طراحی نمود و دارای ظاهری جذاب میباشد. استحکام سرویس های غذاخوری شیشه ای به نسبت مدل های چینی و سرامیکی کمتر بوده و امکان شکسته شدن آن ها بسیار میباشد.

این مطلب را از دست ندهید  مزایای استفاده از ظروف سرامیکی
سرویس غذاخوری از جنس ملامین:

جنس سرویس هایی غذاخوری ملامین از پلاستیک فشرده شده میباشد. این ظروف به دلیل جنسشان دارای وزن بسیار کمی هستند و برای استفاده ی کسانی که خیلی اهل تفریح، گردش، خوش گذرانی و .. میباشند مناسب است.

کیفیت مناسب ظروف دم دستی

با توجه به این نکته که قرار است ظروف غذا خوری دم دستی به صورت مداوم و در طول روز مورد استفاده قرار گیرد; بنابراین کیفیت و جنس آن ها بسیار دارای اهمیت میباشد. به طور کل میتوان اینطور بیان کرد که; هر چه ظروف در برابر ضربات مقاو متر باشند مسلما درای کیفیت بالاتری نیز خواهد بود.

ظروف دم دستی

از ویژگی های دیگری که نشان دهندی کیفیت یک سرویس غذاخوری مناسب میباشد میتوان به مقاومت در برابر حرارت، قابلیت شستشو در ماشین ظرفشویی، ثبات در طرح و رنگ، مقاومت در برابر خط و خش و … اشاره نمود. علاوه بر کیفیت ظروف بهداشتی بودن ان نیز بسیار مهم و با اهمیت میباشد به طور مثال در ساخت ظروف نباید از موادی مانند کادمیوم و سرب استفاده شود چرا که برای سلامتی انسان مضر است.

برای عضویت در اینستاگرام لالاروژ و مشاهده تصاویر بیشتر  کلیک کنید

سبک و استاندارد بودن ظروف غذاخوری

یک سرویس غذاخوری مناسب باید علاوه بر اینکه دارا ی مقاومت بالایی میباشد از لحاظ وزنی نیز سبک باشد. به طور معمول وزن ظروف غذا خوری باید به گونه ای باشد که; در هنگام به دست گرفتن آن ها احساس سنگینی نداشته باشید. و جابه جایی آن برای شستشو و … راحت باشد.

علاوه بر وزن سبک، ظروف موجود در یک سرویس غذا خوری باید دارای اندازه ی مناسبی نیز باشند. یعنی بزرگتر یا کوچکتر از حد استاندارد خود نباشند; چرا که بعضی از این ظروف دارای اندازه ی بزرگتر از حد استاندارد بوده و جای زیادی در سفره اشغال میکند و چیدمان سفره را بامشکل رو به رو میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *